Premiile Oscar 2012

premiile oscar 2012 Premiile Oscar 2012

Premiile Oscar 2012

Premiile Academiei Americane de Film, cunoscute de catre publicul larg sub denumirea de Premiile Oscar, sunt premii decernate anual de catre Academia Americana de Film din Los Angeles, California, USA. Statueta oferita ca premiu cu ocazia decernarii acestor premii, reprezintă un om cu o spadă în mână si se numește Oscar, deoarece conform unei legende, actrița Margaret Herrick ar fi exclamat la vederea statuetei că seamănă cu unchiul ei Oscar.
Cea de-a 84-a editie a decernarii Premiilor Oscar (2012) s-a desfasurat duminica noapte la Hollywood & Highland Center (fostul Kodak Theatre) din Los Angeles. Iata nominalizarile si castigatorii premiilor Oscar 2012:

Cel mai bun film

– “The Artist”
– “The Descendants”
– “Extremely Loud & Incredibly Close”
– “The Help”
– “Hugo”
– “Midnight in Paris”
– “Moneyball”
– “Tree of Life”
– “War Horse”
Castigator: “The Artist”

the artist Premiile Oscar 2012

 

Cea mai buna actrita

– Glenn Close – “Albert Nobbs”
– Viola Davis – “The Help”
– Rooney Mara – “The Girl with the Dragon Tattoo”
– Meryl Streep – “The Iron Lady”
– Michelle Williams – “My Week with Marilyn”
Castigatoare: Meryl Streep – “The Iron Lady”

meryl streep Premiile Oscar 2012

 

Cel mai bun actor

– Demian Bichir – “A Better Life”
– George Clooney – “The Descendants”
– Jean Dujardin – “The Artist”
– Gary Oldman – “Tinker Tailor Soldier Spy”
– Brad Pitt – “Moneyball”
Castigator: Jean Dujardin – “The Artist”

Jean Dujardin Premiile Oscar 2012

 

Cel mai bun regizor

– Woody Allen – “Midnight in Paris”
– Michel Hazanavicius – “The Artist”
– Terrence Malick – “The Tree of Life”
– Alexander Payne – “The Descendants”
– Martin Scorsese – “Hugo”
Castigator: Michel Hazanavicius – “The Artist”

Michel Hazanavicius Premiile Oscar 2012

 

Cel mai bun scenariu original: “Midnight in Paris” (Woody Allen). Nominalizati au fost si “The Artist” (Michel Hazanavicius), “Bridesmaids” (Kristen Wiig, Annie Mumolo), “Margin Call” (J.C. Chandor), “A Separation” (Asghar Farhadi)

Cel mai bun scenariu adaptat: “The Descendants” (Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash). Nominalizati au fost si “Hugo” (John Logan), “The Ides of March” (George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon), “Moneyball” (Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin), “Tinker Tailor Soldier Spy” (Bridget O’Connor, Peter Straughan)

Cel mai bun actor in rol secundar: Christopher Plummer – “Beginners”. Nominalizati au fost si Kenneth Branagh – “My Week with Marilyn”, Jonah Hill – “Moneyball”, Nick Nolte – “Warrior”, Max von Sydow – “Extremely Loud & Incredibly Close”
Cea mai buna actrita intr-un rol secundar: Octavia Spencer – “The Help”. Nominalizate au fost si Berenice Bejo – “The Artist”,
Jessica Chastain – “The Help”, Melissa McCarthy – “Bridesmaids”, Janet McTeer – “Albert Nobbs”

Cel mai bun film strain: “A Separation”, de Asghar Farhadi (Iran). Celelalte filme nominalizate au fost: “Bullhead”, de Michael R. Roskam (Belgia), “Footnote”, de Joseph Cedar (Israel), “In Darkness”, de Agnieszka Holland (Polonia), “Monsieur Lazhar”, de Philippe Falardeau (Canada)

Cea mai buna coloana sonora: “The Artist” (Ludovic Bource). Nominalizati au fost si “The Adventures of Tintin” (John Williams), “Hugo” (Howard Shore), “Tinker Tailor Soldier Spy” (Alberto Iglesias), “War Horse” (John Williams)

Cea mai buna melodie originala: “The Muppets” – “Man or Muppet” (Bret McKenzie). A fost nominalizata si “Rio” – “Real in Rio” (Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett)

Cel mai bun film de animatie: “Rango” (2011), de Gore Verbinski. Nominalizate au fost si “A Cat in Paris” (2010), de Alain Gagnol si Jean-Loup Felicioli, “Chico & Rita” (2010), de Fernando Trueba si Javier Mariscal, “Kung Fu Panda 2″ (2011), de Jennifer Yuh, “Puss in Boots” (2011), de Chris Miller

Cel mai bun documentar: “Undefeated” (Daniel Lindsay, T.J. Martin, Rich Middlemas). Nominalizate au fost si “Hell and Back Again” (Danfung Dennis, Mike Lerner), “If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front” (Marshall Curry, Sam Cullman), “Paradise Lost 3: Purgatory” (Joe Berlinger, Bruce Sinofsky), “Pina” (Wim Wenders, Gian-Piero Ringel)

Cel mai bun scurtmetraj de fictiune: “The Shore”, de Terry George si Oorlagh George. Nominalizate au fost si “Pentecost” (Peter McDonald, Eimear O’Kane), “Raju” (Max Zahle si Stefan Gieren), “Time Freak” (Andrew Bowler si Gigi Causey), “Tuba Atlantic” (Hallvar Witzo)

Cel mai bun scurtmetraj documentar: “Saving Face”, de Daniel Junge si Sharmeen Obaid-Chinoy. Nominalizate au fost si “The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement” de Robin Fryday si Gail Dolgin, “God Is the Bigger Elvis”, de Rebecca Cammisa si Julie Anderson, “Incident in New Baghdad”, de James Spione, “The Tsunami and the Cherry Blossom”, de Lucy Walker si Kira Carstensen

Cel mai bun scurtmetraj animat: “The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore”, de William Joyce si Brandon Oldenburg. Nominalizate au fost si “Dimanche/Sunday”, de Patrick Doyon, “La Luna”, de Enrico Casarosa, “A Morning Stroll”, de Grant Orchard si Sue Goffe, “Wild Life”, de Amanda Forbis si Wendy Tilb

Cele mai bune efecte vizuale: “Hugo” (Robert Legato, Joss Williams, Ben Grossmann, Alex Henning). Nominalizati au fost si “Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2″ (Tim Burke, David Vickery, Greg Butler, John Richardson), “Real Steel” (Erik Nash, John Rosengrant, Danny Gordon Taylor, Swen Gillberg), “Rise of the Planet of the Apes” (Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White, Daniel Barrett), “Transformers: Dark of the Moon” (Scott Farrar, Scott Benza, Matthew E. Butler, John Frazier)

Cel mai bun mixaj de sunet: “Hugo” (Tom Fleischman, John Midgley). Nominalizati au fost si “The Girl with the Dragon Tattoo” (David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Bo Persson), “Moneyball” (Deb Adair, Ron Bochar, David Giammarco, Ed Novick), “Transformers: Dark of the Moon” (Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush, Peter J. Devlin), “War Horse” (Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson, Stuart Wilson)

Cel mai bun montaj de sunet: “Hugo” (Philip Stockton, Eugene Gearty). Nominalizati au fost si “Drive” (Lon Bender, Victor Ray Ennis), “The Girl with the Dragon Tattoo” (Ren Klyce), “Transformers: Dark of the Moon” (Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl), “War Horse” (Richard Hymns, Gary Rydstrom)

Cel mai bun montaj: “The Girl with the Dragon Tattoo” (Kirk Baxter si Angus Wall). Nominalizati au fost si “The Artist” (Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius), “The Descendants” (Kevin Tent), “Hugo” (Thelma Schoonmaker), “Moneyball” (Christopher Tellefsen)

Cea mai buna imagine: “Hugo” (Robert Richardson). Celelalte nominalizari la aceasta categorie: “The Artist” (Guillaume Schiffman), “The Girl with the Dragon Tattoo” (Jeff Cronenweth), “The Tree of Life”(Emmanuel Lubezki), “War Horse” (Janusz Kaminski)

Cea mai buna regie artistica: “Hugo” (Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo). Celelalte nominalizari la aceasta categorie: “The Artist” (Laurence Bennett, Robert Gould), “Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2″ (Stuart Craig, Stephenie McMillan), “Midnight in Paris” (Anne Seibel, Helene Dubreuil), “War Horse” (Rick Carter, Lee Sandales)

Cele mai bune costume: “The Artist” (Mark Bridges). Celelalte nominalizari la aceasta categorie: “Anonymous” (Lisy Christl), “Hugo” (Sandy Powell), “Jane Eyre” (Michael O’Connor), “W.E.” (Arianne Phillips)

Cel mai bun machiaj: “The Iron Lady” (Mark Coulier, J. Roy Helland). Celelalte nominalizari la aceasta categorie: “Albert Nobbs” (Martial Corneville, Lynn Johnson, Matthew W. Mungle), “Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2″ (Nick Dudman, Amanda Knight, Lisa Tomblin)

Categorie articol [ Filme ]
Tagged with: [ , , ]
Ţi-a plăcut acest articol ? Atunci votează-l, aici:
   

Un comentariu la “Premiile Oscar 2012”

  • Andrei
    ... a scris la 28 februarie 2012, 15:59   [#1]

    Cine dracu se mai uita la filme alb-negru ? Ce porcarie …

Adaugă un comentariu

:) :( :d :"> :(( :dancing: :x 8-| /:) :o :-? :-" :-w ;) [-( :peace: arata toate iconitele »