Orange încearcă să-şi păstreze clienţii, oferindu-le abonament nelimitat!
Cum încearcă Orange să-şi păstreze clienţii actuali pentru a nu migra în masă către RCS-RDS ? Le oferă abonamente cu minute nelimitate, la 10 euro pe lună. Şi se pare că există încă destui romani pe care reuşesc să-i prostească …
În încercarea disperată de a lupta cu migraţia în masă a clienţilor actuali Orange către reţeaua Digi Mobil a celor de la RDS, Orange le oferă clienţilor existenţi abonamente cu minute nelimitate la 10 euro/lună. Oferta bineînţeles că nu este publică, cei de la Orange afişează în continuare vechile oferte (Cangur, Panteră, Tigru, Colibri, etc) care au preţuri mari şi prin care nu-ţi oferă mai nimic comparativ cu super-oferta celor de la RDS, pe principiul “dacă pune botul fraierul, de ce să nu-l ardem !?“.
Nici clienţilor existenţi nu le oferă asta, pe acelaşi principiu … adică “dacă plăteşte fraierul, lasă-l să plătească, de ce să-i oferim mai mult !?” …
Dar clienţilor “buni”, adică aia care plătesc zeci de euro pe lună pentru un abonament, în momentul în care aceştia dau semne că vor să plece către altă reţea (în principiu către RDS), le oferă acest abonament “nelimitat” la 10 euro pe lună (bănuiesc că, 10 euro + TVA). Iar asta v-o spun în urma discuţiei telefonice purtate în urmă cu doar 30 de minute, cu un prieten (Marius P) al cărui frate este client Orange de aproape 20 de ani, plăteşte vreo 50 de euro pe lună abonament la Orange şi care auzind de oferta RDS, vrea să se porteze pe reţeaua RDS (Digi Mobil).
Auzind cei de la Orange că vrea să-şi închidă abonamentul şi că vrea să se porteze în RDS, i-au oferit un abonament de 10 euro/lună pentru convorbiri nelimitate …
Dar până acum, nu v-aţi gândit la el, breeee, ăştia de la Orange? Până acum, clientul a fost o vacă bună de muls, haaaaa ??? RUŞINE !!!! Ruşine, pentru preţurile nesimţite pe care le aveţi şi pentru faptul că vă trataţi clienţii ca pe nişte fraieri !
33 comentarii la “Orange încearcă să-şi păstreze clienţii, oferindu-le abonament nelimitat!”
Greu de crezut ca ofera Orange pe sub mana abonament nelimitat la 10 Euro. Parca cei de la Cosmote dau la 15 Euro.
Dar mie imi convine cu 5Euro la RDS-RCS
fuck orange. fuck them all the way!
1. E 10 e tva inclus
2. Ca sa cumperi un smartphone cu m bani putini mereu vor exista abonamnete mai mari
3. Am abo la digi de mai multi ani si cand am cerut oferta de fidelizare -- zero!!!
Servicii de rahat digi, macar la orange daca cer oferta mi se da.
Foarte buna oferta. Si reteaua. Digi=0 barat
Digi= 0 barat pentru oamenii din pestera, care au semnal doar la intrare
Exista of la 10 euro.iar daca vrei tel costa 15.eu am primit azi oferta la 15 cu 150 euro reducere la terminal.pentru s4 mini am platit 9 lei la ei. Am intrebat la rds de telefon sau fidelizare…raspuns pauza de masa. In curand si tv-ul se duce spre 0.a mers cu monopolul dar pana un puct.scot ochii cu fiberul vietii 1000mb. Rds de ce nu spune ca ba fraierilor noi va dam dar cati aveti placa de retea care duce 1000 mb?toti au calc de pe vremea lui bunicu dar rds da net fiber la viteza mach3.cine stie despre ce vorbesc intelege.severus ai legatura
.
Cosmote da la 15 eu nelimitat si tel orange la fel..fiind numarul 1 inca da contraoferte si e si normal.prea ii bagati in slavi pe astia de la rds. Si apropo
rost ii cel ce da nu cel care cere.
De ce încearcă să-i prostească? Oricum are servicii mult mai bune decât limbricii ceilalți. Nu mai faceți afirmații gratuite! Orange este cu mult peste Digi la orice vreți. Nu poți compara Audi cu Trabantul și să fie la același preț.
Eu am Nelimitat 10 la Orange și acoperire excelentă peste tot. Am și Vodafone care scârțâie zdravăn la acoperire, iar Digi este pe rețeaua lor. Deci? Rețea de doi bani! Dacă erau deștepți și făceau roaming cu Orange… Dar cum Vodafone o să-i înghită în curând… Digi rules
Orange este intradevar mult peste Digi mobil, dar la Digi pretul rupe tot…
Deci care cum alege… Pentru noi astia care nu vrem sa aruncam cu banii, e bine si asa.
Oferte de telefoane nu toata lumea vrea, si eu cel putin, nu pot fi legat de o retea pentru un telefon, asta e clar, si la sfarsit sa realizez ca am dat o caruta de bani pe el, si as vrea un alt model mai nou.
Poate peste un an sau doi trecem toti pe T-mobile[romtelecom-cosmote], nu se stie cum va fi, dar e bine cat este concurenta si vine de exemplu RDS si ne ofera un pret corect. Sa nu uitam ca inca ei se dezvolta pe partea de telefonie mobila.
Vizavi de internet cu banda de 1000Mb, clientul e de vina ca nu are gigabit lan, el merge si se aboneaza pt. a trece la o banda mai mare. Sunt unii cu fite care vor cei mai tare, apoi poate nici nu au calculator in casa, doar un router si o tableta, si in rest fite sa se laude la altii.
Pe partea de televiziune nu vad de ce ar merge inspre 0, si sunt foarte multumit de servicii la cati bani dau. Si inca ceva, nici nu vreau sa dau mai multi bani pe luna, ca am si un copil de crescut.
Ar zice lumea ca sunt ceva mare fan RDS, dar daca vin nemtii de la t-mobile cu oferte bomba, cu preturi mai mici, nu ma opreste nimeni sa trec la ei.
cel putin incepi sa fi mai realist cu cei de la digi.
ca si experienta t-mobil nu este un operator ieftin. are oferte la telefoane foarte bune,dar serviciile sunt mai scumpe.
O oferta de ex buna la 23 de euro dadeau iphone 4 gratis in Austria.
Orange parca acum da la 23 de euro i4 la 99 euro,dar cu niste reofertari si tiganeli poate il iei gratis.
Ii clar ca in 2 ani piata se va schimba mult iar clientii vor tot migra de la un operator la altul.
Tot timpul sunt realist, ca urmare acum sunt client Digi mobil cu 4 abonamente.
20 Euro = 4 abonamente optim nelimitat.
Daca T-Mobile au tarife mari la telefonie, n-o sa fiu clientul lor.
Vad ca articoul a fost unul foarte bun, dar pacat ca au comentat multi parveniti.
salut, ma bate gandul la o portare dar am urmatoarele nelamuriri si va rog sa ma ajutati cu un raspuns care poate inclina balanta inspre portare catre rds:
1. exista sau nu apel in asteptare la RDS?
2. semnalul are acoperire nationala sau apar intreruperi dese precum erau la Zapp?
3.Nelimitat -- minute inseamna daca suni pe orice fix si retea mobila dn Ro( Orange, Vdf si Cosmote)?
4. Internet nelimitat la 5GB? Viteza buna sau flucuatnta si fluctuanta?
5. Daca nu posed cablu sau alt serviciu de la ei dar vreau sa portez # abonamente atunci voi plati 3X10 sau 3 X 4 Euro?
6. Pot cumpara cu aceasta ocazie, inca valabil cate un smartfone gen Note 3 si un S4 la 600 lei + rate?
Va multumesc si astept sa ma luminati cu un raspuns la cele de mai sus.
Pana Vineri trebuie sa iau o decizie ca sa nu intru in abonament nou sau.. da
1. Exista apel in asteptare, ca altfel nu mi-ar fi mers. Inca nu am testat daca merge si invers, adica daca sun intr-o alta retea si respectivul vorbeste la mobil, eu pot sa-l sun sau imi intra ocupat si vorbeste robotul.Aici inca nu m-am lamurit.
2.Semnalul are acoperire nationala Vodafone, atata timp cat esti conectat direct pe antenele Vodafone, adica pe digi mobil R. Sfatul meu e sa te conectezi la antena Vodafone doar daca ai probleme cu semnalul Digi. Setarile le faci din telefon de la Retele Mobile, acolo ai Mod de Retea si Operatori de Retea. Semnalul de la Digi mobil poate da chix in anumite zone, cum ar fi lifturi, cladiri de beton unde scade semnalul.
Dar saptamana trecuta am iesit la Hanul lui Nutu, in afara orasului. Inauntru in han mi-a cazut semnalul digi si mi-am setat telefonul sa stea doar pe antena Vodafone. Am avut 2-3 linii semnal, si restul care erau pe Orange nu aveau semnal deloc, trebuiau sa iasa afara sa poata vorbi la mobil.
O chestie mai ciudata e ca prietenii tai din Orange o sa te sune mai putin, ca nu prea au minute nationale. E putin enervant, dar depinde ce te intereseaza cand faci abonamentul. Balanta e prea mare in partea Digi, oferta e prea beton.
3.In Romania ai totul nelimitat. Inafara de mesaje, care se platesc inspre alte retele.
In strainatate ai nelimitat doar in retelele principale, nu peste tot. Depinde in ce retele sunt prietenii tai. Eu am avut noroc, 98% din numerele pe care sun in strainatate am nelimitat fara cost suplimentar.
Poti sa le verifici chiar inainte sa-ti faci abonament la RDS mobil.
4.Internet nelimitat, din care ai 5GB la viteza maxima care o permite echipamentul de la tine din zona. Merge in limitele bunului simt, iti pica doar cand nu ai semnal sau cand esti pe antena Vodafone.
, a facut ochii cat cepele cand a vadut cu ce viteza se downloadeaza aplicatiile si jocurile fata de Orange-ul lui.
Deci de vreo doua zile am gasit jocul Asphalt 8, gratis pt. android. Deci ce bazat am fost cand am downloadat pe telefon vreo 1,35 GB ca sa imi instalez un joc?
A venit cumnatul la mine cu un telefon nou pe android ,sa i-l tuninghez, si el fiind pe abonament Orange, mergea netul foarte incet[ abia downloada] si m-am enervat si am facut hot-spot cu telefonul meu, sa-i dau internet de la RDS
5.Daca nu ai cablu sau internet de la ei, platesti 10 Euro/abonament.
6.Da, poti cumpara, vezi aici tarifele http://www.rcs-rds...ne_Digi_Mobil.pdf
Voi astia de negati Digi sunteti inca clienti cu contract la Orange. Stiu sigur ca dupa ce terminati perioada la ei, fugiti repde la Rds sa faceti abonamente asa ca nu mai ridicati orange in slavi va sp eu dupa 10 ani de abonament la ei. Nu se compara cu abonamentele digi. Va bucurati ca luati un telefon la pret redus dar in 2 ani il platiti dublu! Asa ca oferta digi bate contraoferta orange. Bafta!
Tu du-te si fa-ti ab la digi cu 5 euro si cumparati s4 cu 15 mil cu 5 mil avans si 60 de lei rata la tel la rds. fa un calcul simplu 60 lei 13 euro+5 ab rds aj la 18.dar la orange/voda nu ti-ai face ab de 18 ca doar rds da la 5. gandeste-te un pic ca nu doare
Confirm ca exista acesta oferta! O am si eu si nu am amenintat pe nimeni ca ma mut intr-o alta retea. Pur si simplu avem un abonamanet de 6 eur si tot depaseam minute, etc, etc. M-am dus sa ma intersez de un nou abonament si mi s-a facut acesta oferta.
Absolut ok si in regula, cel putin pentru mine.
@Cristi: -- Spune-ne exact ce ai în abonamentul acesta? Nelimitat pe ce numere? Cât trafic de date (internet) ai pe lună? 10 euro/lună cu TVA inclus, sau 10 euro/lună + TVA ? etc …
Dupa 15 ani de orange m-am rugat de ei in aprilie sa imi faca o oferta peste cea curenta avand o situatie mai speciala in sensul ca decedase un utilzator care avea contractul pe numele meu. Au tinut cu dintii de un abonament de 6 euro preferand sa il piarda pe al meu de 10 euro si pe al sotiei de 9 euro si cateva incarcari de prepay cam de 9 euro pe luna. La mine factura era cam de 100-130 lei/luna. La DIGI ultima factura doar pe telefonul meu a fost de 22 Lei!!! In august cand voi porta si numarul sotiei va fi de 44 si prepay-ul ficei probabil il voi face de 2 euro la DIGI. Insa voi ramane agatat in contract cu cei 6 euro la orange(”s-au scos”). Nu au avut nici flexibilitate si nici prevedere au mers pe principul: l-am ars, l-am ars. Intradevar la orange serviciile erau un pic mai bune dar avand in vedere ca stau mai mult in oras acoperirea digi este ok si chiar si in afara cu roamingul de la vodafone este ok. am luat si un telefon ieri de la ei exact asa cum scrie in oferta lor Allview P6 life cu 80 lei avans si rata pe 12 luni 52 lei. Poate as fi ramas la orange ca aveam deja niste beneficii de vechime dar a fost a doua oara cand fiind sub contract mi-au dat flit! si intamplarea fericita a facut ca imediat dupa ce le-am dat termen de rezolvare a problemei(in urma unui schimb de mail-uri) in saptamana urmatoare a aparut aceasta oferta. “cu portarea nimic nu e batut in cuie” -aviz si celorlalti operatori, arzoi..
Eu am plecat din aprilie de la Orange …..incepusem sa am probleme cu calitatea serviciilor in plus nu mi-au oferit nicio oferta. In aprilie am migrat catre RDS si nu-mi pare rau. Calitatea serviciilor este foarte buna , vocea este clara , internetul merge foarte bine . Am optat pentru abonament de 5E -nelimitat convorbiri nationale si internationale + internet nelimitat ( 5 GB la viteze maxime). Sunt de 3 luni si pot zice ca sunt peste Orange la calitatea serviciilor.
P.S. Am fost client Orange 14 ani si si-au batut joc de mine cand le-am mai cerut 200 MB in plus in aprilie 2014.
Tipic Orange, pe ei doar banii-i intereseaza…
Nici Orange nu-i perfect, cum zic unii, dar nu cred ca este o telefonie mobila perfecta in Romania de azi.
V-ati lamurit cu Digi si cu RN? Ha, ha, ha. Ce bine-mi pare ca v-ati luat teapa! Orange the best!
Am un abonament de la Orange, care implineste 4 ani in septembrie 2014. Platesc lunar cam 200 ron, deci sunt un client destul de bun. Dar…:
-- 1. Am avut un stick de internet MOBIL de la ei, care nu functiona aproape deloc din cauza de semnal slab, acolo unde il foloseam. Am solicitat rezilierea pe motiv de lipsa a calitatii serviciului ( pe care eu il plateam bine-mersi ). Au facut verificari tehnice, au confirmat lipsa semnalului, iar raspunsul a fost stupefiant : la adresa de facturare este semnal si ca urmare nu se poate rezilia !!!! Bai creitini de frantuji, era vorba de INTERNET MOBIL, nu linie fixa ! Si au avut tupeul nesimtit, la expirarea contractului sa ma sune sa ma intrebe daca nu vreau sa-l prelungesc !
-- 2. Am cerut acum o luna inchiderea unor optiuni suplimentare platite pentru ca urma sa expire perioada de 24 luni contractuale, si am vrut sa ma incadrez in cele 30 de zile de preaviz. Mi-au dat numar de inregistrare si ma-u asigurat ca totul e sub control ( FNI vegheaza…). Am avut inspiratia sa verific daca se elimina optiunile, acum doua zile stiind ca in 20.07 se emite noua factura. Stupoare ! nici vorba de modificare, faceau pe prostii…cu circ am reusit sa ne lamurim.
-- 3. Am anuntat ca oricum, renunt la abonament la sfarsitul contractului pentru ca nu-mi place sa fiu luat de fraier, iar in istoricul nostru comun, au tot incercat asta. Le-am spus ca NU VREAU sa raman cu numarul pe cartela prepay, si m-au asigurat ca…( FNI vegheaza ). Stupoare, cand am reverificat statusul cererii am aflat ca voi avea cartela prepay, ca doar asa e normal. Din nou circ…
De ce sunt cacanari ? Pentru ca in 99 % din cazuri litigiile intre client si o mutinationala se transeaza in favoarea celei de-a doua parti, ca de, este firma mare si din Occident, si nu da bine la marii nostri “prieteni” vestico sa le suparam conationalii. Mai bine ia teapa romanul.
At the end -- Digi merge super bine, are semnal si acoperire, net bun si pret mic : 5 euro TVA inclus. Asta o spune o persoana care are mobil din 1997, nu de 2 zile.
Domnu Ghita lucrati la orange sau care e teapa??
. Am digi din primele zile si este foarte OK semnalul pe RN. In plus va invit sa vedeti cum “zboara” un smartphone pe net in comparative cu stick-ul domnului de mai sus, care mergea doar acasa si eventual la geam
Daca nu lucrati la orange si sunteti doar client, va mai spun ca de cateva luni platesc 22 lei mobil
ne spuneti si noua cat platiti la orange
ca sa ne distram si noi?
. Va povestesc toate astea dupa 15 ani de orange si cand au inceput sa se poarte ca mai sus.
Abonamentul de la digi de 5 euro o sa va convinge-ti voi ca defapt nu e nelimitat…romanu e roman cand aude 5 euro nelimitat semneaza imediat..cititi un contract cap coada si o sa va dati seama ce inseamna
eu am fost abonat digi mobil optim nelimitat ca nici nu stiu daca mai sunt ca nu mi da nimeni nici orelatie din angajatii acestei mai companii,de pe data de 19 iulie mi au restrictionat telefonul ca sunt rau platnica si am vorbit mult la telefon,desi am un abonament nelimitat,platindu mi factura cu 3 saptamani inainte de termen! aceasta firma faimoasa RCS-RDS,nici nu stie probabil ce inseamna un rau platnic!oricum justitia sper sa faca dreptate!
Pt bogdan,
nu poti compara un stick orange/voda/cosmote cu un smartphone.
daca stickul e limitat la 21,6 MB poti plange langa el.
un smart mai ales daca ii 4g zboara, si sa fie tot 3g, ideea ii sa nu ai limitat pe nr de mobil pe date.
prefer 2 gb la 4g orange la 10 euro decat 5 gb “nelimitat” la rds care pe roaming is 100 de mb la viteza 21,6 mb/s.
iar cand iti este lumea mai draga atunci iti taie semnalul ca ai vb prea mult national si na. Rds-ul plateste la voda 3 centi minutul prin roaming,la 1000 min vorbite plateste pt tine 30 de euro.te miri de ce suspenda numerele
Acum hai cu oferta ta de 22 de lei. Prefer 45 si nu ma intreaba nimeni de sanatate cat vb national
Eu am fost client Orange 8 ani, cu 3 numere pe acelasi nume.
De vreo 2 ani le tot cer o oferta rezonabila, in care sa am si eu beneficii macar ca si cei de pe prepay. In conditiile in care nu mi-am mai cumparat telefon de la ei de mai bine de 3 ani. Nu le-am cerut SF-uri, dar am crezut ca e de bun simt ca un utilizator care plateste de 8 ani de zile 3 abonamente sa beneficieze MACAR de oferta de care beneficiaza clientii prepay. In toti acesti ani imi aruncau abonamente tip “Fluture”, care e gen prepay, dar platesti mai mult.
Cand am vrut sa plec de la ei cu primul numar (celelalte 2 erau sub contract), mi-au propus si mie acel 10 euro pentru nelimitat. Dar DOAR pentru numarul cu care vroiam sa plec. Pe celalalte 2 ziceau ei ca nu se poate. Cand i-am sunat si pentur al 2-lea, culmea, s-a putut sa-mi ofere nelimitatul lor de 10 EUR. Si da, probabil as fi ramas la ei, chiar daca international ofera minute limitate si tarifele in roaming sunt de vreo 3 ori mai mari decat la Digi, dar dupa faza cu “nu se poate cat timp nu vrei sa pleci de la noi si esti prost si platesti”, am plecat cu toate 3 numerele.
Si eu lucrez in vanzari, si e cel mai urat si neprofesional lucru sa-ti minti clientii, care mai apoi sa realizeze ca i-ai mintit pe fata, doar pentru a-i prosti sa plateasca mai mult.
Eu prefer 5 GB la viteza 3G decat 2 la viteza 4G. Asta sunt eu, probabil eu nu downloadez filme de pe telefon sa am neaparat nevoie de 4G. Prefer sa n-am grija traficului decat sa ma uit saptamanal la contor.
Ma bucura aceasta dezbatere si in acelasi timp va spun ca, da sunt client orange de mai bine de 15 ani, iar acum trei luni am vrut sa imi iau un telefon nou, perioada contractuala trecuse…. mi-au facut cateva oferte pana am gasit-o pe ce potrivita mie si anume: min nelimitate in Orange, min nelimitate in toate retelele nationale, 300 min internationale pe mobil, 2gb trafic la viteza 4g tot traficul, in primele trei luni am avut si un bonus de 1gb in plus… iar pentru telefonul Orange gova care este practic un Huawey g6 usor modificat am platit 120 lei… totul la 16 € cu tva inclus plus ca la Orange chiar ai servicii de calitate si semnal foarte bun.
Intre timp mi-am achizitionat smartphone HTC si acum merge impecabil, tot intre timp cei 22 lei au devenit 18 lei. De la 4 euro pana la 10 sau 16 plus grija contorului de date…..cred ca nu m-ar deranja foarte tare daca s-ar intampla ceva interuperi ocazionale. Pot sa spun ca sunt printre primii beneficiari ai acestei oferte, deci am ceva vechime la Digi (atat cat se poate) si nu s-a intamplat niciodata vreo limitare de genul celor expuse de Andrei. Nu stiu de unde apar zvonurile astea
, posibil de la cei care au semnat pana in aprilie contracte cu vechii operatori
Interesanta dezbaterea. Sunt din BV si am optat pentru Digi, dupa ce am fost client Orange timp de 12 ani. In acei 12 ani am verificat de sute si mii de ori contorul cu minutele si costurile suplimentare. Acele costuri suplimentare sunt capcane intinse de operatori in orice tip de abonament, mai putin nelimitatul, care are si costurile marite.
In primele 2 luni ma asteptam surprize in factura Digi. Totul este fair, conform ofertei si contractului. Am nimerit o singura data intr-o retea secundara din UK, costul suplimentar fiind 0,6€. Tarif sms: 1 cent. Nu au cine stie ce acoperire, dar pretul compenseaza.
Am fost atat abonat Orange, cat si client prepay. Cel mai enervant la prepay este acel TVA pe care il platesti pentru credit, desi este virtual.
CONCLUZIE: la Orange, platesti de 10 x mai mult, dar vorbesti si din camp la telefon, cu cronometrul pornit.
o intrebare. am de 4 luni un abonament la orange de 25 eur (minute nelimitate, net 4,97 giga, 1000 international, etc). si intrebarea mea este urmatoarea Pot migra de la acest abonament la unul mai mic, gen 17 eur ???