Ecran albastru Windows
Blue Screen of Death – BSoD
Ecranul albastru – in engleza “Blue Screen of Death”, prescurtat ca BSoD, este un mesaj de eroare care este afisat la intalnirea unei erori critice de sistem. Ecranul albastru poate sa apara din doua motive: ori este o problema hardware, ori este o problema software.
In cazul problemelor hardware, erorile pot apare din cauza hard diskului sau a memoriei RAM.
In cazul problemelor software, erorile pot fi cauzate de drivere incompatibile sau instalate necorespunzator, registru corupt, DLL-uri incompatibile, virusi, etc …
Ce trebuie sa facem pentru a rezolva eroarea sau erorile care cauzeaza Blue Screen of Death ? Iata pasii care trebuie urmati:
Mai intai, citim mesajul de eroare afisat si cautam pe Google informatii despre eroare. In partea de jos a acestui ecran albastru, vom gasi zona “Technical information“, unde va fi afisata eroarea/erorile. Citim cu atentie ce scrie acolo si dam o cautare pe Google:
Este destul de probabil sa gasim pe Google, motivul care cauzeaza aceasta eroare …
Daca nu gasim pe internet informatii care sa ne ajute sa rezolvam eroarea, atunci trebuie sa facem cateva verificari … Incepem cu partea hardware: hard disk si memorie RAM.
Restartam calculatorul si apasam de mai multe ori tasta F8. Va apare un meniu, din care selectam “Safe Mode“. Selectam “Safe mode” si dam ENTER.
1. – Verificare Hard-Disk
Mergem in “Start >> Run“, tastam comanda “cmd” (fara ghilimele) si dam “Ok“. In fereastra care se va deschide, tastam “chkdsk” (fara ghilimele) si apasam tasta “Enter“. Va incepe verificarea hard disk-ului.
Aici, va trebui sa asteptam putin pana termina de efectuat verificarea hard diskului … Daca hard diskul este de mare capacitate, poate dura ceva mai mult.
Cand verificarea hard diskului este finalizata, va apare un mesaj unde trebuie sa urmarim linia:
… KB in bad sectors.
Daca afiseaza “0 KB in bad sectors.” inseamna ca hard diskul este in regula, nu are bad-uri.
Pentru verificarea hard diskului puteti boota de pe Hirens Boot CD v14.1 pe care exista o versiune de Windows XP Mini si rulati “chkdsk” din Mini Windows-ul de pe Hirens Boot CD. Exista in Windows XP Mini un utilitar special pentru acest lucru, numit “Check Disk” (il gasiti in meniu). Acesta va deschide automat o fereastra in care tastati doar litera corespunzatoare partitiei pe care vreti sa o scanati si va incepe scanarea.
2. – Verificare memorie RAM
Verificarea memoriei RAM se poate face in mai multe feluri. Ori direct din Windows ori cu ajutorul unui program.
La Windows 7, mergem in “Control Panel >> Administrative Tools >> Windows Memory Diagnostic” si verificam memoriile RAM. Va cere restart de Windows pentru a verifica memoriile RAM. Windows-ul va afisa daca sunt sa nu probleme cu memoriile RAM …
Verificarea memoriei RAM se poate face si cu ajutorul unui program numit Memtest86+. Programul poate fi pus si pe un CD sau stick bootabil, pentru a efectua verificarea din DOS.
3. – Dezinstalarea ultimelor drivere sau programe instalate
Daca hard-diskul si memoriile RAM sunt in regula, atunci este o problema software care cel mai probabil se poate rezolva: ori este un driver instalat aiurea, ori in urma instalarii unui joc sau a unui alt program s-au instalat softuri sau drivere aiurea … Trebuie sa ne gandim ce driver sau program am instalat ultima data, inaintea ecranului albastru si sa-l dezinstalam.
Mai exista posibilitatea ca sistemul de operare sa fie infectat cu ceva virus. In acest caz, incercam sa scapam de virusi – scanare cu un program antivirus.
Succes si la cat mai putine erori de acest gen.
20 comentarii la “Ecran albastru Windows”
Pana acum nu am avut probleme insa e bine ca am solutia in caz ca…!
Mutlumesc mult! De cand caut pe net asa ceva… De cel putin 3 ori pe zi patesc asta, si am Windows-ul reinstalat de 2 zile…
de multe ori am avut aceasta problema. inainte de a gasi acest articol ma duceam la o firma si de fiecare data imi formatau calculatorul
Blog de nota 10! Felicitari!
Service calculatoare Braila -- laptop-uri- la domiciliu clientului / firmei Braila
Salut , si eu am chestia aia cu Blue Screen , dar eu cand descarc ceva cum ar fi Bitorrent , dupa 15 minute imi apare Blue Screen cu informatiile alea , dar e o smecherie aici , eu cand intru a 2 oara pe Pc nu mai descarc nimic , si incep sa ma joc sau alte chestii si aici nu imi mai apare nimic cu Blue Screen , si mi se pare ca e de la memorie etc . dar totu inainte nu am avut chestia asta , si am facut in mai multe modalitati de pe youtube . Daca vrei sa ma ajuti tu cum sa fac !

Mie și când incerc să intru în SAFE MODE îmi apare BSoD…..după ce arată ca se încarcă windows-ul.
Ce pot să fac?
0x0000007E (0x0000005, 0xB7E6CFCE, 0xB85A7CDC, 0xB85A79D8)
Shields -- Address B7E6CFCE base at B7E6C000, DateStamp 573416e7
Asta e BSoD-ul, nu merege să pornesc PC nici în SAFE MODE… apare tot chestia asta
Ce pot face?
Dă-i restart la calculator şi apasă de mai multe ori tasta F8.
Selectează opţiunea “Safe Mode with Command Prompt” si apasa ENTER. Sistemul va porni si va apare fereastra CMD.
Scrie comanda:
… apoi apasă ENTER.
Raspunde cu Y, apoi apasă tasta ENTER.
Apoi dai comanda:
… şi apeşi ENTER.
Aşteaptă până se repară erorile … Să ne spui dacă ţi-a funcţionat sau nu.
Nu merge deloc . Am si cd cu windows pentru instalare si tot degeaba. . Nu stiu ce sa ii mai fa . Nu merge nici in safe mode nici in altceva
Da este chiar aiurea, nici in safe mod nu mai pot intra, cand vreau sa reinstalez imi da eroare tot asa ecran albastru, ma gandesc sa ii cumplar placa de baza,cand am mai patit in trecut asa ceva la fel am facut iar dupa nu au mai fost probleme, asta se intampla la calculatoarele mai vechi si slabe din pacate!!! Al meu nu mai intra deloc in windows.
Mulțumesc mult! Era problema de la RAM!
Bună ziua …îmi apare problema cu bluescreen …intru în setări cu F 8 dar mai departe nu funcționează tastatura …pe bluescreen îmi da o eroare boot unmountable volume..Va rog sa mă ajutați.
Buna ziua! Am si eu aceiasi problema, am verificat daca am probleme pe hard disk si zice ca-i ok! Acum verific daca e in regula memoria RAM! Ma puteti ajuta careva? Vreau sa precizez ca nu le am cu informatica.
Salut. Am si eu eroarea cu blue screen. Am verificat hard-ul si memoria RAM si nu a gasit nimic, si laptop-ul doar ce l-am formatat. Ma poate ajuta cineva?
Poate fi si de la placa video sau orice componenta hardware.
Daca nu, atunci ecranul albastru este din cauza driverelor, care nu sunt 100% compatibile. Foarte rar poate fi de la un virus, sau o temperatura prea mare in PC sau notebook.
Mie imi apare asa:
Ai incercat cu chkdsk /f ?
Am si eu o problema cu blue screen , azi am vrut sa instalez windows-ul pentru ca se misca greu si mi.a aparut blue screen am citit continutul si nu a mers nici in safe mode nu stiu ce sa ii mai fac , trebuie dus la cineva care repara calculatoarele? dar chestia e ca imi e frica ca baga de la el ca nu merge mai multe si poate imi ia si din componente, ce pot sa fac?
Sebastian, ai probleme cu hard diskul.
Nixi, daca il duci la un service cunoscut, nu ar trebui sa-ti fie frica. Noteaza-ti toate componentele ca sa fii sigur.
Salut ! Am si eu o problema cu BSoD cam de 3 luni si acum 2 saptamani l-am trimis inapoi in service unde mi-au gasit pin alimentator si mufa alimentare rupte ( de care stiam si stiu ca nu fac parte din garantie),dar intrebarea mea este,ar putea fii aceasta cauza problemei ?